Istvan Kovacs a făcut praf meciul Barcelona – PSG şi e atacat până şi în ziarul de casă al lui Real Madrid! Faza de la eliminarea lui Araujo a declanşat furia spaniolilor: „Nu văd faultul!”

Istvan Kovacs a avut o prestație dezastruoasă în Barcelona – PSG, iar până și ziarul de casă a celor de la Real Madrid l-a criticat. Paris Saint-Germain s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins pe FC Barcelona cu scorul de 4-1. Istvan Kovacs a făcut praf meciul Barcelona – PSG şi e

Istvan Kovacs a avut o prestație dezastruoasă în Barcelona – PSG, iar până și ziarul de casă a celor de la Real Madrid l-a criticat.

Paris Saint-Germain s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins pe FC Barcelona cu scorul de 4-1.

În minutul 29, Istvan Kovacs i-a acordat cartonașul roșu lui Ronald Araujo pentru un presupus fault la marginea careului. Totuși, reluările au dovedit că între fundașul Barcelonei și Barcola nu a existat contact, dar arbitrul nu a revenit asupra deciziei. Decizia i-a enervat chiar și pe jurnaliștii de la Marca, care, deși au o afinitate pentru rivala tradițională a catalanilor, au răbufnit la adresa arbitrajului.

Nu am văzut faultul lui Araujo la Barcola, dar trebuia să elimine pe Blaugrana”, arată Radio Marca.

De asemenea, Istvan Kovacs a făcut mai multe greșeli pe parcursul partidei. Ilkay Gundogan a fost faultat în interiorul suprafeței de pedeaspă, însă arbitrul „a refuzat” să acorde un penalty clar pentru Barcelona.

Tehnicianul catalanilor, Xavi, a fost scos din minți de „central”, după ce a dictat un fault pentru PSG în minutul 56. Spaniolul a lovit cu piciorul un panou aflat pe marginea terenului. După ce a fost informat de Horațiu Feșnic în legătură cu comportamentul exagerat al lui Xavi, Istvan Kovacs nu a stat pe gânduri și l-a eliminat direct.

Reacția catalanilor când au aflat că vor fi arbitrați de român

UEFA l-a delegat pe Istvan Kovacs să arbitreze manșa retur a sferturilor Ligii Campionilor, dintre Barcelona și Paris Saint-Germain. Jurnaliștii spanioli au avut o reacție spectaculoasă la aflarea veștii și l-au caracterizat pe român ca fiind un arbitru de cel mai înalt nivel.

„Cunoaștem deja arbitrul care va fluiera marțea viitoare pentru meciul important cu PSG de pe Estadi Olímpic Lluís Companys.