Dinamo – Skjern 28-27, în prima manșă a sferturilor de finală EHF European League la handbal masculin! Calificarea se decide săptămâna viitoare

Dinamo a învins-o pe Skjern cu scorul de 28-27 în prima manșă a sferturilor de finală EHF European League la handbal masculin! După o partidă foarte echilibrată disputată la București, calificarea se va decide îN Danemarca, săptămâna următoare. Dinamo – Skjern 28-27, în prima manșă a sferturilor de finală EHF European League la handbal masculin

Dinamo a învins-o pe Skjern cu scorul de 28-27 în prima manșă a sferturilor de finală EHF European League la handbal masculin!

După o partidă foarte echilibrată disputată la București, calificarea se va decide îN Danemarca, săptămâna următoare.

Dinamoviștii au început în forță prima repriză și reușiseră să-și clădească un avans considerabil în fața adversarilor, însă oaspeții au echilibrat situația și au reușit să intre la pauză cu avans de un gol, 15-14.

„Dulăii” au ieșit montați de la vestiare și au reușit să revină în forță în repriza secundă, iar într-un final s-au impus la limită, scor 28-27.

Returul este programat peste o săptămână, marți, 30 aprilie, de la ora 19:45 (ora României), în Danemarca, iar un rezultat pozitiv ar ajuta-o pe Dinamo să pătrundă în „Final Four”, care va avea loc la Hamburg.

Obiectivul anunțat la începutul sezonului: „Trebuie să ajungem acolo”

Dinamo e la un singur pas, după victoria din această seară, să îndeplinească obiectivul anunțat la începutul sezonului de președintele Clubului Sportiv, Ionuț Popa, și anume calificarea în Final Four.

„(n.r. despre Xavi Pascual) Era sub contract oricum și nu cred că… Putea să se agațe și sunt sigur că putea să vină și o ofertă, cu doi-trei jucători la pachet, cu o ofertă financiară bună pentru Dinamo, și am fi închis probabil deal-ul dacă și-ar fi dorit, că nu îl țineam cu forța. Dar am avut o ședință ulterior neacceptării în Champions League, în care ne-am gândit ce avem de făcut. Iar Xavi Pascual a spus «Ionuț, ăsta este sportul, mergem înainte, mergem să câștigăm EHF European League!». (n.r. dacă vor rămâne jucătorii importanți și în sezonul viitor)Toți,