Turul 2 preliminar EHF European League, DAC Dunajska Streda – SCM Rm. Vâlcea 26-33

Echipa feminină de handbal SCM Rm. Vâlcea s-a calificat în turul 3 preliminar al EHF European League, după succesul obținut duminică seara, în Slovacia, 33-26 cu DAC Dunajska Streda. Vâlcencele au mers în Slovacia să rezolve calificarea, după ce, în manșa tur din Sala Sporturilor Traian câștigaseră doar cu 28-26.   Dunajska Streda a început meciul

Echipa feminină de handbal SCM Rm. Vâlcea s-a calificat în turul 3 preliminar al EHF European League, după succesul obținut duminică seara, în Slovacia, 33-26 cu DAC Dunajska Streda.

Vâlcencele au mers în Slovacia să rezolve calificarea, după ce, în manșa tur din Sala Sporturilor Traian câștigaseră doar cu 28-26.

Dunajska Streda a început meciul mult mai bine și profitând de ratările vâlcenelor, s-au desprins la 9-4 după 14 minute de joc. Echipa lui Bent Dahl a revenit însă până la pauză și a intrat la cabine în avantaj, 15-14.

Poza 1

Vâlcea s-a desprins în repriza secundă

Slovacele au mai sperat în minuni până în minutul 36, când conduceau cu 18-17, apoi a urmat un galop de sănătate pentru SCM Râmnicu Vâlcea, care a avut o defensivă mult mai bună și a marcat multe goluri pe contraatacuri rapide. Cu Hagman, Necula și Wollik în zi de grație, oaspetele s-a desprins la 31-24 în minutul 51 și nu au mai avut nicio emoție în privința calificării.

SCM a câștigat la final cu 33-26 și merge în turul 3 al EHF European League, acolo unde are o misiune mai dificilă contra maghiarelor de la DVSC Schaeffler.

Rebeca Necula: ”Vor veni victoriile”

Rebeca Necula își propune să meargă cu echipa sa în grupele EHF European League. ”Ne-am dorit mult această calificare, ne bucurăm foarte mult pentru această victorie, am muncit pentru ea. Am început destul de greu, dar important este că ne ajutăm, muncim și o să vină și victoriile. Va fi un meci greu în turul 3, dar o să ne pregătim foarte bine și vom aborda cu gândul la victorie, ca de fiecare dată” a spus internaționala Rebeca Necula după succesul din Slovacia.