Simona Halep, vestea momentului! Primele imagini cu sportiva

Prin intermediul unei postări pe care a realizat-o pe pagina ei de Instagram, unde este urmărită de o comunitate de 1.7 milioane de persoane, Simona Halep (32 de ani – 1135 WTA) a oferit vestea momentului. După 6 săptămâni de pauză, sportiva din Constanța a revenit pe terenul de tenis și pare că a reluat

După 6 săptămâni de pauză, sportiva din Constanța a revenit pe terenul de tenis și pare că a reluat antrenamentele la capacitate maximă. În acest context, fostul lider WTA și-ar putea consemna revenirea în competițiile oficiale cât de curând.

Revine Simona Halep în turneele WTA? Primele imagini cu sportiva pe terenul de tenis, după accidentarea la genunchi care i-a dat mari bătăi de cap

În urmă cu 6 săptămâni, la data de 19 iulie 2024, Simona Halep a făcut un anunț devastator pe rețelele de socializare. Fostul lider WTA a ținut atunci să își înștiințeze fanii că va lua o pauză nedeterminată de la tenis, din cauza unei accidentări la genunchi.

Pe scurt, Simona Halep a jucat doar două meciuri oficiale de tenis în 2024, după revenirea din scandalul de dopaj. Pe 19 martie, sportiva din Constanța a pierdut în runda inaugurală la Miami Open, scor 6-1, 4-6, 3-6 cu iberica Paula Badosa.

Mai apoi, aproximativ două luni mai târziu, pe 15 mai, Simona a luat parte la turneul Trophee Clarins de la Paris. Acolo a întâlnit-o pe americanca McCartney Kessler, în fața căreia a câștigat primul set cu scorul de 7-5. Însă, în setul secund, la scorul de 3-2 pentru Kessler, Simona Halep a abandonat din cauza unor dureri la genunchi.

Problemele fizice s-au dovedit a fi serioase, iar din dorința de a nu se accidenta grav, Halep a ales împreună cu staff-ul ei să ia o pauză de la tenis,