România s-a calificat în play-off-ul pentru Grupa Mondială I de la Cupa Davis după victoria în fața Chinei

Echipa României a învins dramatic formaţia similară a Chinei, scor de 3-2, în Grupa Mondială II a Cupei Davis, după ce jucătorul nostru Cezar Creţu s-a impus la mare luptă în faţa lui Rigele Te, cu 3-6, 6-3, 6-3, în Sala Polivalentă din Craiova. În urma acestui succes, echipa tricoloră de Cupa Davis va evolua

În urma acestui succes, echipa tricoloră de Cupa Davis va evolua în play-off-ul pentru Grupa Mondială I a competiției.

România a învins dramatic China și s-a calificat dramatic în play-off-ul pentru Grupa Mondială I de la Cupa Davis

Cezar Creţu, locul 292 ATP, a dispus sâmbătă, de Rigele Te (636 ATP), în ultimul meci al întâlnirii dintre România şi China, astfel că tricolorii s-au impus cu 3-2 în confruntarea din Grupa Mondială II a Cupei Davis care a avut loc în Bănie. Iniţial, Cezar Creţu trebuia să joace cu Yi Zhou, dar oaspeţii au făcut au încercat în zadar o schimbare tactică.

Creţu s-a impus cu scorul de 3-6, 6-3, 6-3, în două ore şi 38 de minute. Sportivul nostru a revenit incredibil după ce a pierdut primul set (3-6). A început perfect actul secund, scor 3-0, dar şi-a pierdut serviciul, iar adversarul s-a apropiat la un singur ghem, scor 4-3, dar apoi românul a făcut rebreak, și a încheiat cu 6-3. În decisiv, Rigele Te a început bine și a condus cu 1-0 şi 2-1, dar Creţu a făcut imediat break şi apoi s-a desprins la 4-2, încheind cu un break (6-3).

Creţu a reuşit 10 aşi, faţă de cei 5 ai adversarului, a comis 4 duble greşeli, iar chinezul a făcut 3.